O Fundacji Wspólnota Nadziei
Fundacja Wspólnota Nadziei jest pozarządową Organizacją Pożytku Publicznego działającą od 1998 roku. Zajmujemy się pomocą osobom w spektrum autyzmu i ich rodzinom. Najważniejszym naszym dokonaniem jest utworzenie, prowadzenie i rozwijanie Farmy Życia w Więckowicach koło Krakowa.
Fundacja prowadzi tu ośrodek pobytu stałego (Małopolski Dom Pomocy Społecznej „Na Farmie Życia”) oraz centrum terapii, rehabilitacji i aktywizacji zawodowej i społecznej (Dzienne Centrum Aktywności) dla dorosłych osób niepełnosprawnych z autyzmem.
Twórcami (donatorami) Fundacji byli: Jerzy Perzanowski – filozof i logik oraz Witold Dygoń – prawnik i sędzia.
Twórczynią idei oraz koncepcji ośrodka Farma Życia, a przede wszystkim realizatorką tych założeń jest Alina Perzanowska – psycholog kliniczny, prezes naszej Fundacji.
Wszystkich zainteresowanych ponad 20-letnią historią Fundacji Wspólnota Nadziei zapraszamy do zapoznania się z KOMPEDIUM INFORMACJI na temat jej działania.
Nasze fundamenty
Misja
Misją naszej Fundacji jest budowa systemu wsparcia dla osób z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami rozwojowymi oraz dla ich rodzin.
Wizja
Chcemy budować świat przyjazny rodzinom osób z autyzmem, wspierający je w wielu obszarach, zgodnie z ich potrzebami; to odciążanie rodzin w czynnościach opiekuńczych, towarzyszenie im w sytuacjach kryzysowych, wspieranie finansowe, służenie konsultacjami i poradami. Jest to świat rozumiejący, tolerancyjny, akceptujący różnorodność osób oraz „inność” osób z niepełnosprawnościami czy z chorobami psychicznymi.
Wartości
Poprzez szacunek dla „inności” podkreślamy wagę podmiotowego traktowania drugiego człowieka, w tym osoby z niepełnosprawnością, oraz poszanowanie jego godności. Doceniamy istotę mądrej wrażliwości i uważności na potrzeby drugiego człowieka. Jednocześnie chcąc adekwatnie odpowiadać na te potrzeby, zależy nam na tym, byśmy pozostawali profesjonalistami w dziedzinie, jaką się zajmujemy. Promujemy odpowiedzialność, mając na względzie nie tylko swój własny komfort, ale także godność drugiego człowieka.
Cele statutowe
- Założenie ośrodka pobytu stałego, pracy, terapii i rehabilitacji osób dotkniętych autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami rozwojowymi, a także zapewnienie niezbędnych środków dla działalności tego ośrodka oraz sprawowanie pieczy nad jego działalnością, a w przyszłości do rozwoju sieci takich wspólnot jak FARMA ŻYCIA.
- Upowszechnianie wiedzy o autyzmie i sposobach wspierania osób autystycznych.
- Skupienie wokół Fundacji osób chcących pomóc osobom w spektrum.
Zarząd Fundacji
Zarząd Fundacji kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz
ALINA PERZANOWSKA
Prezeska Zarządu
PIOTR ĆWIK
Wiceprezes Zarządu
JOANNA KOSSEWSKA
Sekretarz