fbpx

Pomagaj z nami!

Rozliczając z nami PIT
możesz przekazać 1% na cele statutowe

PIT Online z PITax.pl dostępny jest dzięki współpracy z IWOP

Projekty

Działania w ramach projektu

W projekcie przewidziano dwa rodzaje działań w ramach współpracy międzynarodowej: szkolenia job-shadowing w modelowych ośrodkach prowadzonych przez organizacje partnerskie (GAUTENA,IRISH SOCIETY FOR AUTISM, OPEN GROUP, AUTISM EUROPE) oraz udział w najważniejszej branżowej konferencji – Kongresie Autyzm-Europa w 2019 r.

W 2018 zrealizowane zostały szkolenia typu “job shadowing” w następujących placówkach:
Stowarzyszenie Autyzm-Europa (do którego należy nasza Fundacja). “Job-shadowing” polega na tym, że razem z gospodarzami 3 naszych wolontariuszy brała udział w debatach, spotkaniach i innych działaniach, również w Parlamencie Europejskim. Była okazja uczestniczenia w konferencji prasowej reprezentującego nas w Brukseli europosła Marka Plury, poświęconej sytuacji osób niepełnosprawnych protestujących w polskim Sejmie.

Kolejne szkolenia typu job-shadowing odbyły się we Włoszech, w Bolonii — w sumie naszych partnerów OPEN GROUP odwiedziło sześcioro pracowników i wolontariuszy z Farmy Życia. Odwiedziliśmy:
– Borgo, czyli ośrodek aktywności dziennej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, w miejscowości Borgonuovo.
– Ośrodek Marakanda, w którym osoby z niepełnosprawnością intelektualną (również kilkoro z autyzmem) malują, szyją, haftują, lepią z gliny, drukują koszulki i zajmują się stolarstwem – każdy według swoich indywidualnych talentów, zainteresowań, możliwości i potrzeb. Powstają w ten sposób piękne dzieła sztuki i przedmioty użytkowe
– Farma Montebello – pięknie położona na wzgórzach otaczających miasteczko Sasso Marconi. Na farmie uprawiane są zioła, lawenda, warzywa i owoce; uczestnicy pracują w ogrodzie, w polu, samodzielnie przyrządzają posiłki – głównie z produktów, które wyrosły dzięki ich pracy. Podobnie jak w innych ośrodkach, polscy uczestnicy szkolenia obserwowali i uczestniczyli w różnych czynnościach – niektórzy uczyli się uprawy ziół, inni pracowali przy jesiennym podcinaniu lawendy, jeszcze inni obserwowali i uczestniczyli w przygotowaniu posiłków. Montebello realizuje ideę SLOW WORK – nieśpiesznej, lecz dokładnej pracy, która daje olbrzymią satysfakcję i radość osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Panuje tu miła, serdeczna atmosfera, a jednocześnie skupienie – wszyscy bardzo poważnie traktują swoje zadania.
– La casa tra le nuvole – jedynym jak dotąd ośrodku pobytu stałego prowadzonym przez OPEN GROUP.

Ostatnim miejscem, w którym szkolili się pracownicy Fundacji było Stowarzyszenie Gautena
Założona ponad 30 lat temu jako stowarzyszenie rodziców osób z autyzmem, Gautena stworzyła sprawny, modelowy system wsparcia dla tych osób w regionie Gipuzkoa, w Kraju Basków – poczynając od wczesnej diagnozy po domy pobytu stałego i sieć dziennych ośrodków aktywności. To wielki przywilej — obserwować i uczyć się od najlepszych.