fbpx

Pomagaj z nami!

Rozliczając z nami PIT
możesz przekazać 1% na cele statutowe

PIT Online z PITax.pl dostępny jest dzięki współpracy z IWOP

Projekty

Wydarzenia – Galeria zdjęć

“Fundacja Wspólnota Nadziei rozpoczęła realizację projektu mobilności edukacyjnej – szkolenia kadry poprzez “job shadowing” – aktywną obserwację pracy specjalistów w modelowych organizacjach europejskich. Pracownicy i wolontariusze odwiedzą kolejno: stowarzyszenie “Autyzm Europa” w Brukseli, farmę Montebello prowadzoną przez Cooperativa Activita Sociale w Bolonii, organizację GAUTENA w San Sebastian (prowadzącą m.in. szereg ośrodków pobytu stałego dla osób z autyzmem) i domy prowadzone przez Irish Society of Autism w okolicach Dublina. Na zakończenie projektu weźmiemy udział w kongresie Autism Europe w Nicei we wrześniu 2019 roku.”

Na stronie www Autyzm-Europa został opublikowany artykuł Doroty Wąsik  na temat naszego pobytu w Brukseli. Polskie tłumaczenie artykułu tutaj.

Maj 2018 był ważnym momentem z punktu widzenia praw wszystkich osób niepełnosprawnych w Polsce. Przez 40 dni kilkudziesięcioro upominających się o swoje prawa („self-advocates”) i ich rodziców protestowało w Sejmie, domagając się zwiększenia świadczeń do poziomu socjalnego minimum; ale przede wszystkim domagając się sprawiedliwego i godnego traktowania. Protest okazał się tylko częściowym sukcesem pod względem postulatów finansowych; można jednak mieć nadzieję, że przyczynił się do podniesienia świadomości na temat problemów i praw osób niepełnosprawnych w Polsce. Protest odbił się echem w Brukseli i otrzymał wsparcie od organizacji takich jak Europejskie Forum Niepełnosprawności (EDF). Wraz z naszymi gospodarzami uczestniczyliśmy w spotkaniu w siedzibie EDF; wzięliśmy też udział w konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim, zorganizowanej przez polskiego europosła Marka Plurę, dotyczącej protestu.

Podczas tygodniowego szkolenia poprzez obserwację („job-shadowing”), „Dream Team” Autism-Europe, czyli Aurelie, Christina, Hayden i Magali, poinformowali nas o projektach i działaniach, w których uczestniczy Stowarzyszenie. Szczerze mówiąc, lekko zakręciło nam się w głowie od tych wszystkich informacji: to niesamowite, na jak wielu polach działa ten niewielki, lecz dynamiczny zespół! Mieliśmy okazję zobaczyć ich w akcji, na przykład podczas prac nad wspólnym oświadczeniem w sprawie Protokołu Oviedo w EDF lub podczas burzy mózgów na potrzeby kampanii Światowego Dnia Autyzmu 2019. Widzieliśmy, jak organizują swoje wielowątkowe działania i w jaki sposób rozpowszechniają wyniki. Byliśmy pod wrażeniem ich skupienia i determinacji. A przy tym wszystkim, chętnie dzielą się swoją wiedzą i zasobami.

Przez kilka dni sporo dowiedzieliśmy się o złożonym i długotrwałym procesie wpływania na europejskie prawodawstwo. Nie trzeba było nas przekonywać, jak ważne jest mówienie o prawach osób z autyzmem – zbudowane na głębokim zrozumieniu ich zróżnicowanych potrzeb, na jak największym zaangażowaniu „self-adwokatów” oraz na podejściu opartym na dowodach. Zdaliśmy sobie sprawę, że nie zawsze łatwo jest zrównoważyć różnorodne potrzeby i mówić silnym, wspólnym głosem. Uświadomiliśmy sobie, jakwiele różnych umiejętności trzeba opanować na potrzeby wszystkich tych przedsięwzięć: jak ważne są dyplomacja i zdolność negocjacji. Mamy nadzieję wykorzystać to, czego się nauczyliśmy, w naszej codziennej pracy dla Fundacji.

Kolejne szkolenia typu job-shadowing odbyły się we Włoszech. W Bolonii, w placówkach OPEN GROUP odbyły się szkolenia dla 6 naszych pracowników.
– Borgo Nuovo – był to ośrodek przeznaczony dla osób, które kwalifikowały się do udziału w oferowanych przez organizację zajęciach dziennych (miały zaświadczenia o niepełnosprawności), ale nie poradziłyby sobie w pozostałych ośrodkach, wymagających niewystępowania zachowań trudnych oraz umiejętności umożliwiających podjęcie pracy. Uczestnicy podczas zajęć ćwiczyli wykonywanie prostych prac domowych, takich jak nakrywanie do stołu czy segregowanie przedmiotów przeznaczonych na recycling. Oprócz tego, mieli możliwość spędzania czasu w sali gier zaopatrzonej w proste gry rozwijające ich umiejętności i spożywali wspólne posiłki.
– Montebello – farma, na której uprawiano między innymi lawendę.
– Marakanda – była to pracownia rękodzielnicza, gdzie osoby z niepełnosprawnością i talentem artystycznym mogły rozwijać swoje umiejętności i kreatywność. Marakanda składała się z pracowni stolarskiej, pracowni plastycznej i pracowni krawieckiej i była wyposażona w maszynę do tworzenia nadruków na tkaninach. W pracowni znajdował się też sklep, w którym można było kupić rzeczy zrobione przez uczestników podczas zajęć.La casa tra le nuvole to miejsce z mieszkaniami chronionymi dla osób z niepełnosprawnością, w którym mogli oni nie tylko mieszkać, ale też uczyć się umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia. Budynek miał kilka dwuosobowych sypialni, mieszkań i pracownię, gdzie uczestnicy uczyli się gotować. Sypialnie były urządzone według preferencji ich lokatorówNa zdjęciach ośrodki Marakanda, Borgo, Farma Montebello oraz ośrodek La casa tra le nuvole, w których szkolenia odbyli nasi pracownicy.

 

Gautena 

1. Gautena. Podstawą wszystkich działań terapeutycznych i punktem odniesienia są Prawa Człowieka. Można je znaleźć przy wejściu do każdej pracowni i do domów mieszkalnych.


2. Gautena. Wkomponowane w ścianę szafki. Mieszczą się w nich min.: potrzebne pomoce edukacyjne, środki pielęgnacyjne oraz odzież sportowa uczestników zajęć. Szafki są pojemne, ale gdy są zamknięte wtapiają się w tło i są prawie niewidoczne.


3. Gautena. Dokumentacja, z którą uczestnicy przyjeżdżają na zajęcia. Jest ona bardzo oszczędna i prosta w wypełnianiu, jest również czytelna. Pomaga szybko określić, w jakim stanie psychofizycznym trafia Osoba z Autyzmem na zajęcia.


4. Gautena. Plany aktywności. Szczególnie podoba mi się oszczędność miejsca. Na jednej tablicy znajdują się plany dla trzech osób, są one w przejrzysty sposób oddzielone kolorami.


5. Gautena. Spersonalizowana układanka. Na fotografii znajduje się wizerunek jej właściciela.


6. Gautena. Dom mieszkalny Oriamende. Organizacja przestrzeni w jadalni i kuchni. Po prawej widoczna jest metalowa tablica, na której przy pomocy taśmy magnetycznej umieszczone są bardzo wytrzymałe pomoce wizualne. Przeznaczone są dla osób, które mają tendencję do szybkiego zużywania lub niszczenia wizualnych podpowiedzi.


7. Gautena. Dystrybucja i system korzystania ze środków medycznych.

Projekt „Rozwijanie kompetencji kadry pracującej na rzecz osób dorosłych z autyzmem – job-shadowing w modelowych organizacjach europejskich”.
Projekt  sfinansowany z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus +.